Технически университет – София ще съчетае Европейската нощ на учените с ден на отворените врати. На 28 септември, петък ще има богата програма и интересни демонстрации в 20 различни лаборатории, обещават от университета в официално прес съобщение.
Събитието ще бъде открито от 17:00 в блок 2 на ТУ. По-долу може да видите програмата и информация за част от демонстрациите, които ще започнат още от 16:00.
Програма:
17:00 ч. – 17:15 ч. – Официално откриване на Нощта на учените в ТУ-София
17:15 ч. – 17:45 ч. – Фолклорът и човешкият живот – презентация на доц. Горица Найденова, БАН
17:30 ч. – 20:00 ч. – Ден на отворените врати в ТУ-София
17:30 ч. – 18:00 ч. – Следващото поколение – дискусия за връзката между поколенията учени, организирана от студентите от ESTIEM, LG SOFIA
20:00 ч. – Награждаване на победителите в конкурсите, забавна програма, викторина, томбола с награди.
Някои от лабораториите на ТУ-София, в които ще се демонстрират най-новите постижения на науката и техниката:
1. Лабораторията по хидроенергетика и хидравлични турбомашини, Енергомашиностроителен факултет – ще се демонстрира изпитване на водни турбини и ветродвигатели, с които се изграждат водни и ветро-електроцентрали.
2. Лаборатория по газоснабдяване и газова горивна техника, Енергомашиностроителен факултет – ще се демонстрира как се разпределя произведената топлинна енергия към различни типове отоплителни тела (глидерен радиатор, панелен радиатор, отоплителна лира, подово отопление), като ще се покаже кой от тях консумира най-много енергия. Ще се демонстрира как се проверяват вредните емисии, които изхвърля газовия котел и ще се направи оценка на ефективността му.
3. Лаборатория по виртуална реалност, Машинно-технологичен факултет и Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт-ще бъде представена уникална технология, позволяваща потребителят да взаимодейства с компютърно симулирана среда, която може да представя сцени както от реален, така и от измислен (въображаем) свят. По този начин се дава възможност потребителят да изследва и провери свойствата на обект или функционалността на проектирано изделие, без или преди да бъдат материализирани. Характерна особеност при представената технология ще бъде усещането за имерсия – потапяне в средата и усещания за пространственост.
4. Лаборатория по безразрушителен контрол и диагностика, Машиностроителен факултет – Лабораторията разполага със съвременна апаратура за безразрушителен контрол, дефектоскопия и диагностика на материали и изделия. Ще се демонстрира как се откриват дефекти (пукнатини, шупли) в тръбопроводи, реактори за АЕЦ, космически совалки, без да се налага разрушаване цялостта на изделието. Използват се ултразвукови технологии и гама лъчение.
5. Лаборатория по подемно-транспортна техника, Машиностроителен факултет – Ще се демонстрират изпитания на безопасността на новите асансьори: стенд за изпитване на хидравличен асансьор; стенд за изпитване на захващащи механизми за асансьори; стенд за изпитване на буфери за асансьори.
6. Лаборатория по оптични измервания, Машиностроителен факултет-ще бъде демонстрирана работата на: лазерен интерферометър – служи за измерване на основни геометрични величини като праволинейност, позиционни отклонения, ъглови отклонения; отклонения от равнинност; измерване на скорост. Използва се в индустрията при настройката и монтажа на поточни производствени линии; в прецизното машиностроене за оценка на геометрията на произвежданите детайли и др.; диоптромер – използва се за измерване на оптичната сила (dpt) оптични детайли, най-често оптични стъкла за очила, както и за определяне на ъгъла на астигматизъм. Намират широко приложение в оптиките, при определяне на „диоптрите“ на очилата; сферометър – използва се за определяне на радиуса на закръгление на различни по характер детайли в случаите, в които повечето конвенционални измервателни средства са неприложими; инструментални измервателни микроскопи – позволяват измерване на основни геометрични параметри на детайли с относително малки размери, при осигурена висока точност на отчитането.
7. Лаборатория по ферментационни технологии и автоматично управление на биотехнологични процеси, Факултет Автоматика и Факултет за английско инженерно обучение – въведение в пневматиката, въведение в електропневматиката, управление на механична система, управление на лабораторен ферментор – получаване на рожди, аминокиселини, антибиотици и др.
8. Лаборатория “ECAD”, Факултет по електронна техника и технологии – проектиране и симулационно изследване на електрическа схема в автоматизираната среда Cadence. Ще бъдат представени електрическа схема, топология и различни симулации; ще се демонстрира разработването на електронна схема с използване на иновативни технологии и ще се направи анализ на работоспособността им за приложение в производството на електронни схеми, чипове и т.н., ще бъде демонстрирана разработената от екипа на лабораторията технология за получаване на наноразмерни покрития за цветни дисплеи, изградени върху гъвкав носител, както и гъвкави сензори, реагиращи на докосване за touch-screen управление на дисплеите.
9. Лаборатория по вакуумни и високотемпературни процеси, Факултет по електронна техника и технологии – получаване на алуминиеви контакти чрез вакуумно термично изпарение, за приложение като управляващи електроди на индикаторен електролуминесцентен дисплей, както и плазмено нанасяне на пиезоелектрически слоеве за сензори на налягане. Ще бъдат тествани дисплейни структури с различен цвят на излъчената светлинна емисия, генерирана от органични и неорганични излъчвателни слоеве. Ще бъдат показани готови образци на газови сензори, пиезоелектрични сензори на налягане и гъвкави дисплейни структури. Като цяло ще се демонстрират съвременните технологии за изработване на дисплеи с пълноцветно изображение, неизменна част от нашето всекидневие.