
Ако седмокласник има по-висок бал от националното външно оценяване и от дипломата за седми клас, е разумно да напише не повече от 20 желания, като винаги в заявлението за прием трябва да се започва с най-важното, но и разумно желание за избраното училище. Това коментира началникът на Регионалния инспекторат по образованието (РИО) в София Ваня Кастрева. Тя отправи съвет към седмокласниците и техните родители как да подредят желаните училища в първия етап от класирането. Максималният бал за прием след завършен седми клас е 36.
От днес до 21 юни седмокласниците трябва да подадат заявления (по образец) за участие в първия етап на класирането за прием в държавните и в общинските училища, след успешно положени изпити от националното външно оценяване. Това съобщава сайтът на РИО-София.
Заявленията се получават от 17 до 21 юни в училищата-гнезда в столицата, в които трябва и да се подадат от кандидатите. Тези заявления могат да се изтеглят за попълване и от сайта на РИО.
Седмокласниците трябва да попълнят заявленията си за първия етап на класирането в гимназиите много внимателно, четливо и добре обмислено, съветват от регионалния инспекторат. И допълват, че подреждането на училищата – по профили, професиии специалности, трябва да се осъществи от най-желаните към по-малко желаните.
На сайта на РИО-София е публикувана и информация за 26-те училища-гнезда в столицата. Седмокласниците могат да изберат кое е най-удобното за тях, като местоположение и да подадат в него заявленията си.
Ваня Кастрева коментира, че даден ученик няма смисъл да пише на първо място 91-ва Немска езикова гимназия, ако няма шанс да влезе в нея. Колкото по-нисък е балът на учениците, е редно те да напишат повече желания в сравнение със седмокласниците, които имат по-висок бал. Не толкова броят на желанията е определящ, а разумността на желанията, отбеляза експертът.
На въпрос дали очаква в сравнение с миналата година балът в елитните гимназии и в най-желаните училища след седми клас в София да е по-висок, Кастрева каза, че не може да бъде категорична, но очаква балът за 91-ва Немска езикова гимназия да бъде малко по-висок в сравнение с 2012 г. Но ще зависи колко ученици с висок бал ще пожелаят да учат в Немската гимназия и да я запишат на първо място в заявлението си за прием, уточни тя.
Високият бал предполага да може да се влезе в най-желаното училище, класирано на първо място. Ако ученик е с бал 35, е естествено, че той ще бъде приет в Немската гимназия по първото си желание, а не по четвъртото си желание, заяви началникът на РИО. Затова е разумно желанията на учениците за прием в гимназиите след седми клас да бъдат подредени приоритетно, но да са съобразени и с бала, съветва Кастрева.
Седмокласниците, които имат бал 34-35 могат спокойно да пишат на първите си желания 91-ва Немска гимназия, 164-та Испанска гимназия, или Първа и Втора английска гимназия, защото се очаква кандидатите да се разпределят равномерно, каза Кастрева. Тя добави, че учениците с висок бал могат да направят много по-спокоен избор, защото могат да отидат във всяко училище.
Попитана кой е неразумният брой от желания, началникът на РИО-София отговори, че е неразумно, ако ученик има бал 30, да избере всички най-добри училища, които приемат с много висок бал. Най-важното е седмокласниците да изчислят своя бал и да преценят разумно с него в кои училища биха били приети, коментира Кастрева. Резултатите от първия етап на класирането в гимназиите ще бъдат обявени на 26 юни. Приетите ученици трябва да се запишат в училището, в което са класирани от 27 юни до 1 юли.
Учениците, които не са удовлетворени от класирането си на първия етап, трябва да подадат заявление за участие във втория етап от класирането. Това може стане от 27 юни до 1 юли. Желанията не се пренареждат и кандидатът може да се класира на втория етап на по-предно желание. Ако няма възможности за по-предно класиране, кандидатът остава на мястото си от първия етап от класирането. Ако кандидатът е минал на по-предно свое желание, следва да се запише в приемащото го училище. Учениците, класирали се по своето първо по ред в заявлението желание, се записват в училището, в което са класирани и не могат да участват във второ класиране, уточняват от РИО-София.
За неуспелите да се класират и за неудовлетворените от втория етап от класирането и за учениците, които не са се записали, съществува възможност за участие в третия етап от класирането. За него ще се подават заявления на 11 и 12 юли. За целта трябва да се подаде ново заявление в училището-гнездо, в което желанията могат да се подредят отново, съобразно останалите свободни места и от резултатите от изпитите на кандидата.
След обявяването на резултатите от третия етап на класирането и останалите свободни места, ще се попълват незаетите места в училищата – в срок до 26 юли. Необходимата информация ще се получава от директорите на съответните училища. Училищните директори до 26 юли ще определят конкретния срок за класиране за своето училище.