Драстични нарушения има във Фонда за научни изследвания, сигнализираха от БАН. Те са установени при проведения конкурс „Финансиране на фундаментални научни и научноприложни изследвания в приоритетните области“.
Редица закони и решения на Народното събрание и МОМН, както и на собствения правилник на Фонда са нарушени грубо, твърдят от Академията. Най-съществените сред тях са прибавянето от ръководството на Фонда на „шести измислен национален приоритет” за финансиране, към който се разпределят над 6% от общия бюджет.
Не са спазени и принципите за безпристрастност и компетентност при оценката на научни проекти. Вместо от независими чуждестранни експерти оценяването в много от случаите се е извършвало от национални рецензенти.
Оценката и класирането на проектите от конкурса са проведени в пряко противоречие с „Насоките за кандидатстване в конкурса“. Нарушено е и изискването научните посредници да бъдат непосредствени участници в изпълнението на проекта.
Липсата на прозрачност и информационно затъмнение около конкурсната процедура са също сред грубите нарушения на правилника на Фонда, за които съобщават от академията на науките.
По този повод от Общото събрание на БАН настояват резултатите от конкурса да бъдат анулирани, както и да бъдат приети нормативни условия, осигуряващи пълната прозрачност за всички бъдещи конкурсни процедури.

29 ноември, 2012 18:45 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+

