Лунната сонда CROSS, спусната на повърхността на земния спътник през октомври, намери доказателства за присъствието на значително количество вода там, съобщи НАСА.
Учените от космическата агенция достигнали до извода, че на Луната има вода, след като анализирали значителен обем от данни, получени от сондата. Първо им помогнали инсталираните на апарата спектометри.
Мисията на LCROSS беше следната: първо, ракетата носител Centaur се удари в повърхността на Луната в района на кратера Кабеус недалеч от Южния полюс със скорост около 2,5 км в секунда. В резултат на удара от кратера беше изхвърлена прах. Височината на стълба беше 9 километра.
След това съставът на тази прах е изучаван с различни методи от самата сонда, която се спусна на повърхността три минути по-късно, и други космически апарати, намиращи се в орбита.
Присъствието на водни молекули се доказва от данни в инфрачервения спектър (в този спектър учените открили следи от „цели” молекули) и ултравиолетовия спектър (в този спектър „блестят” хидроксилни аниони, които са резултат от разграждането на водните молекули).
Според НАСА данните, получени от сондата, изискват допълнително изучаване, но вече със сигурност може да се каже, че има вода на дъното на кратера Кабеус. При това в значителни количества.
Падането на сондата беше предавано пряко в ефир от Американската космическа агенция. Очакваното шоу обаче не се получи – самите удари изглеждаха доста „бледи”. И мисията прибързано беше обявена за неуспешна, свързвайки я с грешки в изчисленията.
Още по темата
НАСА ще блъсне ракета в повърхността на Луната
Специалистите, работещи над мисията, заявиха, че количествата изхвърлен след удара материал са били надценени. Освен това степента Atlas „разхвърляла” материала под неправилен ъгъл. Предполага се, че той е 45 градуса, а в действителност прахта се е разлетяла под ъгъл от около 30 градуса.
След анализ учените решили, че независимо от несъответствията на получените резултати мисията може да се смята за успешна.