Новият проект на Академика БГ е посветен на тенденциите в българските медии. Поканихме водещи журналисти, издатели и директори на новини да отговорят на няколко еднакви въпроса, свързани с новинарството. В анкетата се включи и Зелма Алмалех, главен редактор на информационна агенция БГНЕС.
– Каква е Вашата дефиниция за новина?
– Трудно е да има дефиниция, зависи от типа медиа. Но го има в думата – НОВО. Това за съжаление не значи, че в българските медии не се появяват стари новини, но вината не е тяхна. Политиците се повтарят, а и държат да се появяват навсякъде и това не от сега. Но за мен новина е първи да съобщиш нещо – събитие, мнение, действие.
– Как се манипулира чрез новина?
– Никога не съм била „спец” по манипулациите. Все пак това означава да спестиш истина. А и да акцентираш върху теми, проблеми, които не са толкова съществени, с цел просто някой да изглежда по-добър или по-лош. За жалост, това може да се види всекидневно.
– Какви са критериите за подбор на водещи новини?
– Да вълнуват хората. По наши наблюдения хората вече не се вълнуват от поредните изяви на политиците, колкото и да казват важни или неважни неща, които засягат гражданите. Хората се вълнуват от социални теми, които наистина пряко ги засягат. Но най-важното е, когато някой бъде истински разобличен, независимо дали политик или общественик. Последен пример – знаменитата Райна Кабаиванска на пресконференция обвини небезизвестния „летописец” на български музиканти Марин Бончев за лъжи в книгата си за нея. Това не е първият му случай, но тя първа го каза открито. Освен това често водеща новина е мнението, казано специално за БГНЕС на интересни личности, дори такива, които рядко присъстват в медиите по проблеми, вълнуващи обществото.
– Какво остава извън новините?
– Това как сме стигнали до тях.
– Коя е добрата новина?
– Спасеният човешки живот, победата в честна игра, независимо дали е спорт или не.
– Стока ли е новината?
– Да, разбира се. Ние сме платена информационна агенция, нашите клиенти са предимно медиите.
– Коя новина пропуснахте?
– Предимно корпоративните.
– Авторитетна ли е четвъртата власт?
– Да, като смисъл и ангажимент в обществото. Иначе у нас е по-сложно, защото първо не работи законът за авторското право, освен това много често журналистите, а и медиите, в които работят, се превръщат в послушници и пиари на политиците.
– Вървят ли българските медии след победителите?
– Навремето тези „сакрални” думи на Асен Агов в качеството му на директор на БНТ предизвикаха сериозно недоволство в гилдията. Днес малцина могат да кажат, че не вървят след победителите, просто вървят с тях.
– Коя е водещата новина за днес?
– Не мога да кажа коя е, коя ще е – ние сме агенция и това може да се промени, ако не със секунди, то с минути или в краен случай с някой друг час. В това е тръпката и никога новината не е стара.
Косара Белниколова
Снимка: личен архив

19 септември, 2010 21:35 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+