Днес Менпауър – световен лидер при новаторските решения, свързани с човешкия капитал, обяви резултатите от Обзорното изследване на Менпауър за заетостта, проведено в България за второто тримесечие на 2011 г. Изследването, което включва 764 български работодатели, показва, че наемането на служители през второто тримесечие значително ще се подобри на тримесечна база, като секторите производство, финанси, публични и социални услуги, ресторантьорство и хотелиерство и търговия на едро и дребно ще предоставят най-много възможности на кандидатите за работа. Като цяло, един на всеки четири български работодатели споделя, че планира да увеличи нивата на заетост през второто тримесечие (над 19% през първото тримесечие на 2011 г.), докато само 10% от работодателите планират да намалят своите служители. Така общият показател на нетния обзор на заетостта се повишава с 11 процентни точки в сравнение с предишното тримесечие и е +15%.
Работодателите от публичния и социален сектор, който включва образователни и обучителни фирми, листвани на борсата компании, здравни организации и др., отчитат най-силните планове за наемане на служители през второто тримесечие на 2011 г. Нетният обзор на заетостта в този сектор е +25% – значително подобрение от 28 процентни точки в сравнение с първото тримесечие на 2011 г.
„Много сме щастливи, че последното ни изследване на заетостта показва, че секторът на обществени и социални услуги е готов да претърпи голямо развитие през второто тримесечие на годината. Това е индикатор, че все повече и повече българи споделят идеята за ученето през целия живот. Компаниите от този сектор, които са специализирани да помагат на служителите да подобряват своите умения и да придобиват нови, ще се нуждаят от повече таланти, за да отговорят на нуждите на пазара на труда”, каза Надя Василева, управляващ директор на Менпауър България, Сърбия и Хърватска.
„Подобно на него, секторът на ресторантьорството и хотелиерството очаква да увеличи работната си сила заради предстоящия ваканционен сезон”, каза Надя Василева. „Плановете за наемане на нови служители значително са се увеличили, като прогнозата на сектора се повишава с 32 процентни точки в сравнение с първото тримесечие на 2011 г.”
В другите индустриални сектори Надя Василева вижда изненадващ оптимизъм, като нетният обзор на заетостта в секторите на производството, търговията на едро и дребно и ютилити сектора значително се подобрява в сравнение с предишното тримесечие.
„Растящият оптимизъм на работодателите означава, че отново можем да станем свидетели на разгорещена война за таланти със специфични умения”, добави Надя Василева. „Компаниите трябва да направят приоритет своите стратегии за привличане и задържане на служители, ако искат да предложат най-доброто на своите клиенти. Освен това, ще си позволя да акцентирам върху важността на един източник на таланти с огромен потенциал – жените, които могат да допринесат още много за българската икономика, ако им се даде правилният шанс на правилното място и в правилното време.”
От друга страна, увереността за увеличение на работната сила на работодателите от сектора на минното дело и свързаните с него дейности остава нулева и без промяна от миналото тримесечие.

8 март, 2011 11:27 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+