Нови правила за правописа в книжовния български език ще влезнат в сила от 1 септември 2011 г. Зад тях стои усърдната работа на езиковедите от Института по български език на БАН.
В официалната кореспонденция обръщението „Вие“ ще се изписва с главна буква, не зависимо дали се отнася за един човек или за много. Досега официалното обръщение за група хора се пишеше с малка буква.
При изписването на абревиатурите главна буква ще се поставя само в началото на първата дума, а след това всички букви са малки. Например, МВР се изписва като Министерство на вътрешните работи. При последващо споменаване в текста и използване на първата дума от абревиатурата, тя ще бъде изписвана с главна буква (в пособения пример – „съобщиха от Министерството“).
Препоръчва се изписването с малки букви на вече наложили се фрази като, „брайлова азбука“, „питагорова теорема“ и други.

31 юли, 2011 08:00 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+