Порочната практика учениците да извиняват отсъствията си с фалшиви бележки ще бъде прекратена. От новата учебна година класните ръководители ще трябва да приемат бележките единствено, ако те задължително са придружени от амбулаторен лист, който се издава от лекарите. С допълнителния документ се удостоверява реалното посещение и преглед на пациента.
Новото изискване е издадено от Министерство на образованието, младежта и науката. Така от МОМН се надяват да успеят да затегнат контрола над отсъствията на учениците.
До по-строгите мерки се стигна след като стана известен случай в Асеновград, където всяко от група от общо 209 деца са успели да натрупат между 200 и 400 отсъствия. Пропуснатите учебни часове съответно са били извинени с фалшиви бележки. По случая все още се води разследване. За всеки, който се намира в ученическата среда, е ясно, че търговията с подобни фалшиви документи върви евтино и се разпространява изключително лесно.
За затягането на контрола над отсъствията предстои да се въведе и софтуер, който ще изпраща SMS-и на родителите, когато детето им не е в клас.

15 септември, 2011 06:30 |
| 
Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+