„Искаме да имаме училище.“ Това заяви Васил Лязе – председател на управителния съвет на фондацията на Православната църква на Българската екзархия в Истанбул – пред министъра на външните работи Николай Младенов малко, след като беше награден от държавния глава с орден „Св. Св. Кирил и Методий“.
Според Николай Младенов в Истанбул има имоти на българската държава, които могат да се използват за училище. „Иска ми се да има не само училище, а и работещ културен център в Истанбул“, каза Младенов и добави, че му предстоят разговори с премиера по тази тема. Той каза, че е разговарял с представителите на Екзархията за начина, по който да се възстанови работата на българското училище и да се създадат условия децата на българите да имат стипендии и да могат да учат в България.
Според Васил Лязе „може мешано училище да направим. Много искаме децата да учат и български, и турски, а там ще има и английски. Само български, ако има – много малко ще са децата“, добави Лязе.
И Младенов, и гостите от екзархията изтъкнаха, че продължават ремонтите за реставрирането на Желязната църква „Свети Стефан“ и че тя е един от символите на българщината и един от най-забележителните архитектурни паметници в Истанбул.
Във връзка с връщането на няколко имота на Българската екзархия в Истанбул Николай Младенов поясни, че 53 имота се водят на настоятелството, които биха могли да бъдат върнати от турската държава. Той уточни, че са подадени 15 молби.
Запитан дали има реципрочни турски претенции за имоти, Младенов поясни, че връщането на имотите не е междудържавен въпрос. Фондацията на българската Православната църква е турско юридическо лице и връщането на имотите е на база промяна в турски закон, според която се възстановяват имоти на религиозни общности, съществуващи на турска територия и прекратени 1936 г., когато са национализирани.
Снимка: Желязната църква

2 юли, 2012 13:30 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+