Търновски студент написа учебно помагало по химия

27 септември, 2012 09:59 | Висше образование, Наука | Няма коментари

Търновски студент написа учебно помагало по химия

Търновският студент по медицина Ивайло Иванов написа учебник по химия за по-младите си колеги. Той се нарича „Химични съединения с биологично значение” и събира лекциите, които младият търновец е водил в Кьолнския университет през изминалите две години.

Нека ти разкажа за тези лекции. Те се наричат туториуми и са специална програма на Университета за стимулиране на студентите, обяснява Ивайло. Има ги само по две дисциплини – физика и химия. Водят ги студенти, които са завършили успешно поне два семестъра, за да помагат на колегите си да се справят с тежките изпити. Химията е най-тежкият изпит. Тя се изучава още първия семестър, когато всички са нови, притеснени, стреснати. Стотици студенти изостават в обучението си, защото не успяват да се справят с химията. Понякога се случва някои от тях да го държат по седем-осем пъти, а без този изпит не може да се продължи с изучаването на биохимия, продължава той.

Самият Ивайло успял да се справи още от първия път, при това взел химията с максималния брой точки. Преподавателите веднага го забелязали и го натоварили да води въпросните туториуми. Така търновецът се превърнал в прецедент, защото по принцип първокурсници не водят тези занятия. Колегата, който се занимавал с часовете по физика, заминал да учи на друго място. Така Ивайло остава единственият студент в Кьолнския университет, който преподава.

150 студенти от по-долните курсове посещават лекциите на търновеца. След като аудиторията се напълни, те сядат по пода и стълбите, само и само да разберат всички тайни на химията. Аплодисментите и отзивите, които Ивайло получава след лекциите, му дават идеята да събере информация в учебно помагало.

Освен това бъдещият учен пише и за най-влиятелното немско медицинско издание „Тийме”. Предлагат му да води рубриката „Биохимия за начинаещи”. Първите статии, които пише, са за витамините А и Д, за номенклатурата на химичните съединения и за стереохимията, която обяснява начина, по който е построено дадено лекарство. Преди да получи предложение да стане автор в списанието, търновецът участва в няколко интернет дискусии. Коментарите му грабват вниманието на издателите и специалистите.

Докато учи, Ивайло започва работа в клиника по дихателна медицина, където се среща и с хора с проблеми със съня. Условията са отлични. Клиниката е пълна с техника последно поколение. На мен обаче повече ми харесва научната работа. Мечтая, след като завърша, да ме приемат в лаборатория, признава Ивайло. Биохимията е неговата голяма страст. Тя се занимава с най-важните съединения в тялото – белтъци, въглехидрати, нуклеинови киселини и т.н. През изминалата учебна година той избира тази област от науката за задължителния си научен проект. За него получава много висока оценка, но отказва да сподели всички суперлативи. Споделя само, че научната разработка ще се превърне в докторска дисертация.

„Искам да изследвам метаболизма на клетките, ДНК анализа… Когато стана достатъчно добър, може да открия лекарство за тежките заболявания, които ни плашат, или пък фактора, който ще забави развитието на болести като Алцхаймер и рак например”, казва още Ивайло.

„Изключително съм доволен от университета и нито за секунда не съжалявам за избора си. Медицината е тежка наука и трябва да уча много. Работих на две места през първия семестър, но благодарение на мотивацията си се справих. В Кьолн по време на занятията ни показват последните научни открития и най-новите изследвания на лекарите. По този начин виждам науката в действие и в момента”, разказва ентусиазирано младежът.

След това с възторг описва преподавателите, които влизат в часовете му. Всички те са с научни титли, но никой от тях не парадира с това. Всички те разговарят с младите си колеги като с равни и предлагат помощта си. „Миналата година по физиология ми преподава Рудолф Вийснър – световноизвестен учен, който изследва процесите на остаряване на клетъчно ниво. След изпита сам ме покани да поговорим за моето бъдеще”, казва Ивайло и честно добавя: „Няма да се върна в България. В чужбина мога да работя с най-модерната техника, мога да правя изследвания, мога да направя откритие. Защо да се върна?…”.

В университета Ивайло за първи път присъства на цикъл лекции „Смърт и тъга”. В тях студентите се учат как да съобщават трагичните новини на близките на пострадалите. Университетът предлага и избираеми часове, в които колегите гледат популярни медицински сериали и след това ги коментират.

Всяка година търновецът получава различна стипендия, с която подпомага обучението си. Миналата година спечели стипендията на Федерална република Северен Рeйн-Вестфалия – награда, която се връчва на най-талантливи студенти, независимо от етапа им на следване. Половината от сумата се осигурява от частно лице, а другата половина – от Министерството на иновациите на Северен Рeйн-Вестфалия. Победителят се избира измежду всички студенти по медицина в Кьолн. Тази година се е преборил за наградата на фондация „Ремцма”.

Ивайло Иванов е възпитаник на Природо-математическата гимназия „Васил Друмев” във Велико Търново и носител на наградата на общината „24 май”. Владее свободно немски, френски и английски. Има сертификати по немски и английски, които му позволяват да учи където си избере по света. Ивайло е избрал Германия.

 

Сашка Александрова
Кореспондент на в. „Аз Буки“
Снимка: Авторът

Подкрепете ни

Сподели   Facebook  Twitter  Google+

Още по темата