Ако XX век беше векът на финансистите, то XXI е векът на инженерите. В момента инженери се търсят навсякъде по света, но аз искам те да останат тук, в България. Това каза президентът Росен Плевнелиев при откриването на новата академична учебна година в Технически университет – София.
„Това е моят университет“ – така Росен Плевнелиев започна речта си към студентите на ТУ – София. „Аз съм президент, но аз съм и инженер. Аз съм президент-инженер“ продължи той. Президентът изтъкна важността на техническата мисъл и иновациите за изграждането на икономика на иновациите и добавената стойност в България. Плевнелиев не пропусна да поздрави отборите на Техническия университет, които са печелили награди от световни първенства по математика, компютърно програмиране, инженерни решения и други, както и създателите на автомобила задвижван с водородна клетка.
На откриването приветствия към студентите изпрати и ректорът на ТУ проф. Марин Христов, представители на отделните факултети и председателя на студентския съвет.
По-късно проф. Христов и президентът Плевнелиев прерязаха лентата на новия библиотечно информационен център на ТУ. Тя се намира до 2. учебен блок е с разгърната площ над 4000 кв. м. Това я прави най-голямата университетска библиотека в България и една от най-големите на балканския полуостров.
Президентът не пропусна да засегне и актуалната тема за АЕЦ Белене. Той се радва, че е първият президент от новата история на България, при когото ще се организира реален референдум, но според него е изключително важно хората да направят информиран избор.
Цветан Манев

1 октомври, 2012 13:30 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+