„БАН трябва да бъде използван за развитие на иновациите. Това каза президентът Росен Плевнелиев по време на посещението му в Института по математика и информатика.
Държавният глава призова Народното събрание да задвижи Закона за иновациите. Той беше предложен от служебния кабинет. В него се планира създаването на държавно предприятие, което да управлява и харчи фонд за иновации.
„Правилната рецепта е БАН, университетите, институциите и бизнесът да заработят заедно“, коментира Росен Плевнелиев. Президентът пое ангажимент да окаже подкрепа за изработването на удачна форма за взаимодействие на водещите клъстери у нас с Българската академия на науките в области като информационните и комуникационните технологии, автомобилостроенето, земеделието и производството на храни.
В Института по информационни и комуникационни технологии при БАН той се запозна с проекта AComIn, чиято цел е да се засили научният и иновативният потенциал на Института и превръщането му във водещ център за научни изследвания и приложни разработки в областта на информационните и комуникационните технологии в Югоизточна Европа. По проекта Институтът привлича опитни изследователи от чужбина, включително талантливи българи, завършили зад граница. Също така му беше представена и дейността на високопроизводителния изчислителен комплекс и новия Национален център за суперкомпютърни приложения.
Косара Белниколова
Снимка: Николай Николов

10 февруари, 2014 20:07 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+