
Проф. Стойчо Язаджиев преподава теоретична и математическа физика в СУ. Чел е и чете лекции по математични методи на физиката, обща теория на относителността, електродинамика, квантова теория на полето в плоско и изкривено пространство-време, астрофизика и космология. Специализирал е в университетите в Гьотинген и Тюбинген, Германия. Бил е гост професор и е изнесял поканени доклади и лекции в редица европейски университети. Ръководител на 4 успешно защитили докторанти, някои от които продължават успешно кариерата си в Западна Европа, а други в България. Ръководи научноизследователска група по теоретична и математическа физика към СУ.
Akademika.bg се среща с него по повод наградата „Питагор“, която проф. Язаджиев получи тази година.
– Днес малцина се ориентират към математиката и физиката. При вас откъде дойде този интерес?
– Нямам рационално обяснение за моя интерес към физиката и математика. Просто е част от мен.
– На 33 г. получавате награда „За особен принос в науката” за млад учен. 10 г. по-късно вече имате награда “Питагор“ за утвърден учен в природните науки и математиката. Върху какво е изследователската ви дейност и какво е значението й?
– Най-общо казано, изследователската ми дейност е върху физиката на пространство-времето, общата теория на относителността, уравненията на Айнщайн и техните модификации. Активно работя и върху приложенията на уравненията на Айнщайн и техните обобщения в релативистката астрофизика и космологията, като проблема за тъмната енергия на астрофизично ниво, гравитационни лещи и гравитационни вълни от компактни източници. Някои от моите изследвания засягат също квантовата гравитация (гравитационни инстантони и тяхната класификация) и квантовата теория на полето в изкривено пространство време, като излъчване на Хокинг и термодинамика на черни дупки. Една съществена част от моята научна работа е посветена и на чисто математически проблеми, свързани с уравненията на Айнщайн и техните обобщения, по-специално доказал съм редица фундаментални теореми класифициращи регулярни решения с определени свойства в общата теория на относителността и нейните модификации. Развил съм и редица методи за конструиране на точни решения наобобщените уравнения на Айнщайн. Сериозен дял в изследователската ми дейност заема и изчислителната (компютърната) физика – компютърна симулация на астрофизични обекти и процеси.
Защо такива изследвания са важни? Причината е съвсем проста. Изследванията, на които съм се посветил, засягат фундаменталните категории на физиката и науката, а именно пространството и времето. Ето защо изследванията в тази област са фундаментални за физиката и за науката като цяло.
– Били сте лектор в чужди университети. Сигурно сте получавали предложения за работа в чужбина. Какво ви задържа тук?
– И на този въпрос няма рационално обяснение. Най-вероятно причината е семейството, приятелите… Всъщност най-важните неща в живота са ирационалните.
– Преподавате във Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и имате поглед върху младите хора. Какъв е интересът към вашата наука?
– В последно време интересът към природните науки сред младите хора не е голям поради известни причини. Независимо от това винаги има малък контингент от млади хора с подчертан интерес към природните науки, които считат тази част от човешкото познание за свое призвание. Честно казано, няма нужда от много хора, работещи във физиката и математиката. Има нужда от малко на брой, но с призвание и искрено посветени на науката. Мисля, че броят на подобни хора е инвариантен и те ще съществуват винаги. Защо има такива хора? И това е необяснимо, просто се раждат такива.
– Непрекъснато пишем за български математици, физици, химици с отлични успехи на
световни олимпиади и състезания. Какво според вас трябва да се направи, за да останат
тези млади хора тук и има ли възможност за реализацията им?
– Решението е просто. Науката трябва да се финансира по-сериозно, да има справедливост и да се премахнат всякакви формално-административни пречки за нормално развитие на младите хора. За съжаление в нашата държава няма политическа воля за това.
Яна ИВАНОВА