
При всяко обаждане на НТЛД се осъществява оценка на риска и когато консултантът прецени, че такъв съществува, се уведомяват органите по закрила на детето на местно ниво.За полугодието към отделите за закрила на детето на Агенцията за социално подпомагане в страната са подадени 332 сигнала за деца в риск. В 1/3 от случаите е имало данни за пренебрегване (119) и за физическо насилие (116), за риск от отпадане от образователната система – 49, за просия – 25 случая, изоставяне от родители – 28. В 44 от случаите са постъпили данни за деца свидетели на домашно насилие между родителите.
През юни са подадени 54 сигнала за деца в риск. 12 от тях са получени от самите деца, останалите 42 – от близки или други пълнолетни лица. В 23 от случаите водещият риск е бил от физическо насилие, често в комбинация с пренебрегване. Сигналите за неглижиране са втори по честота – 18.
Децата търсят помощ и подкрепа на телефон 116 111 при семейни проблеми (конфликти с родители, с братя и сестри), психосоциални проблеми (тревожност, самота, страхове), насилие, училищни проблеми и др, за взаимоотношения с връстници (любовни връзки, приятелства); за информация за правата си, за компетентни органи и програми.
С телефон 116 111 се свързват и млади хора, които търсят консултация и подкрепа за намеренията си да влязат в ранно съжителство. Това е индикатор, че те нормализират такива отношения, но има момчета и момичета, които ги осъзнават като нередни, нежелани или пречещи на плановете им за развитие. Само през месец юни експертите на НТЛД са дали 14 консултации по темата за ранния брак, в такива случаи на младежите се разяснява, че подобни съжителства са нарушение на закона и техните права и застрашават тяхното бъдеще.