Внук на Йовков дари негови вещи на музея в с. Красен

23 ноември, 2015 18:03 | Култура | Няма коментари

Внук на Йовков дари негови вещи на музея в с. Красен

Внукът на Йордан Йовков – Боян Попов, дари книги, снимки и други документални материали на музейната сбирка в добруджанското с. Красен, съобщи bTV. В същото село Йовков е бил учител. Там днес се честват 135 години от рождението му.

Сред експонатите на музейната сбирка ще намери място първото издание на събраните съчинения на Йовков от 1945 г., от което са отпечатани едва 500 екземпляра.

„Тъй като Йовков след 1944 г. по понятни причини, новата власт го забранява, издателството започва да печата и в един момент им забраняват и излизат не повече от 200 книжки. Не знам колко са останали, но това издание от сърце им го подарявам“, коментира Боян Попов.

Той ще дари също така факсимилета на началните страници на почти всички разкази от цикъла „Вечери в Антимовския хан“, както и последната снимка на писателя, направена от дъщеря му.

Снимка: http://dobrudjabg.com/

Подкрепете ни

Сподели   Facebook  Twitter  Google+

Още по темата