Навръх Еньовден билките са най-лековити, гласи традиционното схващане на билкарите. Денят открай време се празнува по българските земи с обичаи, насочени към здравето на семейството.
„В миналото хората са празнували настъпването на лятото – времето на усилен земеделски труд, в което са разчитали, освен на собствените си сили, и на милостта на природните сили. Животът в унисон с природата и нейните богатства намира отражение в обичая на този ден дори брашното за обредната питка да се замесва със зелена клонка“, каза пред Агенция „Фокус“ доц. Петя Банкова, етнолог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките.
Тя припомня, че на 24 юни Българската православна църква отбелязва деня на Рождението на свети Йоан Кръстител.
„В народната култура този празник съхранява множество древни вярвания и практики от предхристиянски времена, свързани с общочовешкия култ към слънцето“, посочва още доц. Банкова.

24 юни, 2016 10:22 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+