В рамките на програмата по отбелязването на 30 години Египтология в България
Изложба: 27 септември – 9 октомври 2016 г. откриване на 27 септември от 18 ч.
Публична лекция на проф. Сергей Игнатов, д.н. на 28 септември от 18 ч. на тема „Векът на Рамзес“.
Музей за история на София, пл. „Бански“ №1
Входът за лекцията и изложбата ще е безплатен за всички граждани на 27 и на 28 септември от 18 ч. в Музея за история на София (бившата Централна минерална баня, пл. Бански 1).
На 27 и 28 септември 2016 г. Български институт по Египтология, НБУ организира изложба откриване на изложба „30 години Египтология в България“ (27 септември – 9 октомври) и публична лекция на проф. Сергей Игнатов, д.н. на тема „Векът на Рамзес“ (28 септември).
Събитията са елемент от честванията, посветени на годишнината – 30 години от началото на преподаването и провеждането на научни изследвания в областта на Египтологията в България и 20 години от стартирането на първите програми по Египтология в областта на висшето образование в страната ни. Основната цел на изложбата, която ще продължи от 27. септември до 9. октомври, е обществено представяне на професионалната дейност на единствения екип египтолози в България, чиито представители са членове на Българския институт по египтология.
Водещ на изложбата е проф. Сергей Игнатов, д.н. член на департамент „Средиземноморски и Източни изследвания“ и ръководител на Български институт по Египтология на Нов български университет, висшето училище, в което от 20 години се преподава египтология. Проф. Игнатов е основател на Българския институт по Египтология, чиято дейност включва ежегоден пътуващ семинар в Египет, съчетаващ теренни изследвания с лекции, упражнения и кръгли маси. Той е инициатор и на единствената българска археологическа мисия извън границите на България в последните години, която е Първата българска археологическа мисия в Египет. Списание „The Journal of Egyptological Studies“, което екипът на Института издава въз основа на научната и практическата си дейност, може да бъде намерено в библиотеките на всички световни научни центрове.
Проф. Игнатов е българският учен, с чието име се свързва въвеждането на египтологията като научна дисциплина в България. Той разработва курсовете и програмите в СУ „Св. Климент Охридски“ от 1985 г. и в Нов български университет от 1994 г. По-късно проф. Игнатов прави първите и единствени бакалавърска, магистърска и докторска програми в България и региона на Югоизточна Европа. Опитът му включва различни професионални дейности – вицепрезидент на International Association for Ancient Oriental studies, International Associassion of Egyptologists (от 1985 г.), член на Egypt Exploration Society, Great Britain (от 1993 г.) и на Русско-германское общество по изучению культурного наследия Древнего мира, Санкт-Петербург (от 1989 г.).
Елемент от празничните чествания по случай 30-годишния юбилей от навлизането на Египтологията в България е и Публична лекция на тема „Векът на Рамзес“, която ще се състои на 28. септември (сряда). Проф. Сергей Игнатов ще запознае присъстващите със значими теми от областта на египтологията, с дейността на Българския институт по египтология, с постиженията и с предизвикателствата, пред които той е изправен, както и с интересни подробности от анализирания период.
В рамките на програмата по отбелязването на 30 години Египтология в България беше проведена и Научна конференция през м. ноември 2015 г., на която взеха участие учени от Нов български университет; от СУ „Св. Климент Охридски; от БАН, Институт за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“; от Институт по библиотекознание и информационни технологии и от Югозападен университет „Неофит Рилски“.
Изложбата „30 години Египтология в България“ и публичната лекция са събития от културния календар, чиято значимост е безспорна. Те обещават да оставят трайни следи в съзнанието на присъстващите, задълбочавайки знанията им и предизвиквайки размисли не само относно същността на Египтологията като наука и изкуство, но и спрямо напредъка на България в тази сфера. Поради големия интерес към събитията, входът е свободен.