Доц. д-р Ралица Берберова, и.д. ръководител на департамент „Природни науки” и директор на Лаборатория по природни бедствия и рискове в Нов български университет. Преподавател по природни бедствия, управление и опазване на околната среда и алтернативен туризъм.
– Доц. Берберова, как департамент “Природни науки” отбеляза Световния ден на околната среда, 5 юни?
– Всяка година департамент “Природни науки” отбелязва този ден с различни инициативи. В своята резолюция от 1972 г. за провъзгласяване на Световния ден на околната среда, 5 юни, Общото събрание на ООН призовава държавите и организациите, членуващи в ООН, ежегодно в този ден да провеждат мероприятия, потвърждаващи стремежа им да опазват и подобряват околната среда. Тази година департаментът ни беше съорганизатор на две научни конференции с международно участие по въпроси, свързани с околната среда. Темата е изключително актуална. Вече няма стопанска сфера, в която въпросите за околната среда и най-вече нейното опазване да не са застъпени. Те са част от нашето ежедневие. А политиката и стремежа на Нов български университет е той да бъде „Зелен университет”.
– Може ли да ни кажете накратко малко повече за двете конференции?
– Едната конференция е „Екологично инженерство и опазване на околната среда”. Конференцията се провежда за четвърта година. Нейни организатори бяхме Национално дружество „Екологично инженерство и опазване на околната среда“, Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ – БАН, Бургаски университет „Асен Златаров“, Институт за космически изследвания и технологии – БАН, Фондация „Еврика“ и ние от Нов български университет – департамент „Природни науки“. Сред тематични направления на конференцията са биоразнообразието и екосистемите, екологични биотехнологии, космически технологии и околна среда, екологичен мониторинг и оценка на околната среда, моделиране на екосистеми и други. Конференцията за първи път се проведе извън град София – в град Бургас между 3 и 6 юни. Участие взеха учени, докторанти и студенти от България, Италия, Русия, Франция, Алжир и други страни. За първи път в рамките на конференцията беше организирана и младежка научна сесия, в която участваха и наши студенти, като представиха резултати от изследвания, проведени в нашите лаборатории.
Втората конференция е „ВСУ’2015” и се провежда за петнадесета поредна година. Основните нейни организатори са Висшето строително училище „Любен Каравелов” и Нов български университет – департамент „Природни науки“, а сред почетните съорганизатори са Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Научно-технически съюз по строителство в България, Камара на строителите в България – ОП София, Камара на архитектите в България и Съюз на архитектите в България. Конференцията е фокусирана върху приложението на природните науки в строителството, архитектурата като приложно изкуство, опазването на световното културно-историческо наследство и иновациите в архитектурното и строително образование. Строителното инженерство и транспортното строителство са представени с всички свои направления: геотехника, геодезия, строителни конструкции, технология и механизация, организация и икономика. За втора поредна година акцент в научната проява са темите за енергийна ефективност, устойчиво развитие в строителството, екоинженеринг и екологична сигурност. Конференцията се проведе в град София на 4 и 5 юни. Участие взеха учени, докторанти и студенти от България, Португалия, Гърция, Германия, Австрия, Италия, Румъния, Чехия, Белгия и други страни. Традиционно в рамките на конференцията беше организирана и младежка научна сесия, в която взеха участие за пореден път и студенти от нашия департамент.
– От казаното дотук разбирам, че Вашите студенти се включват активно в тези инициативи. Как успявате да ги въвлечете в тях?
– Да, така е. Студентите ни взимат активно участие в подобни инициативи. Департаментът ни има традиция да отбелязва всички събития, свързани с околната среда – Ден на Земята, Седмица на гората, Ден за борба с ГМО и други. Тази година например, по повод Седмицата на гората участвахме в провеждането на Научна конференция на тема „Предизвикателствата на XXI век: Природа – местообитания, Човек – Общество, Лов и ловен туризъм”, която организирахме съвместно с Лесозащитна станция – София, Български ловно-рибарски съюз, Съюз за защита на природата и други органдации. И в нея взеха активно участваха с представяне на доклад наши студенти еколози. По повод Световния ден за борба с ГМО имахме семинар в НБУ с участието на студенти от програмите по биология и екология. Студентите ни са много креативни, инициативни и предприемчиви. Тази година беше учреден ЕкоКлуб към Студентски съвет в НБУ с подкрепата на департамента по инициатива на студентите ни от бакалавърските програми „Екология и опазване на околната среда” и „Науки за Земята и алтернативни енергии”. Самите те инициираха и организирахме поредица семинари с гост-лектори от водещи организации, които работят в областта на опазването на околната среда – ЕкоПак, Регионален екологичен център за Централна и Източна Европа и много други. Чрез създаването на този клуб искат да привлекат към проблемите на околната среда и тяхното решаване студенти от други програми и специалности.
– Оставам с впечатление, че комуникацията на преподаватели и студенти при Вас, в Нов български университет и специално във Вашия департамент е двупосочна – отворени сте към идеите на своите студенти и ги подкрепяте. Така ли е?
– Точно така. Това е част от нашата политика. За нас е важно да чуем какво имат да ни кажат нашите студенти – от добрите идеи до упреците. Първите се стремим да подкрепим и реализираме, а вторите – да обсъдим заедно, да установим проблема и да го решим. За нас връзката със студентите е изключително важна. Така се усъвършенстваме и ние. Това важи и за съвместните ни научни изследвания. При нас е практика студенти да участват в реални наши изследвания и проекти към департамента и неговите четири лаборатории – по природни бедствия и рискове, гемология, биология и химия. Резултатите, които получаваме, представяме заедно на научни конференции и в съвместни публикации. По този начин студентите натрупват нови знания и практически умения, а те нас ни провокират да търсим отговори на научни въпроси. Разбира се всичко това е възможно благодарение на средата, условията и възможностите, които ни дава Нов български университет – както ние го наричаме „нашия университет”.

15 юни, 2015 21:41 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+