Техническият университет София отвори лабораториите си за нощта на учените

24 септември, 2010 22:24 | Висше образование, Денят, Наука | Няма коментари

Техническият университет София отвори лабораториите си за нощта на учените

Техническият университет София отвори лабораториите си за Петата европейска нощ на учените. Оживление и ентусиазъм от стари и млади се усещаше в коридорите на вуза.

Точно в 18.00 се постави началото на „Нощта” от зам.-ректора на ТУ доц.д-р Любомир Мечкаров. След това гостите имаха няколко възможности – разглеждане на музея на Техническия университет по повод 65 години от неговото създаване; презентации на водещи българки компании за бъдещата реализация на вишистите или посещение на лабораториите, където бяха подготвени интересни демонстрации.

Технология на панорамни триизмерни изображения, разходка из вътрешността на автомобилен двигател, измервателни уреди, които работят чрез органични продукти, минироботи – това бяха само част от интересните демонстрации. Повечето от нещата са разработени от самите студенти – бакалаври, магистри или докторанти. Младите хора отзивчиво обясняваха механизмите на работа и технологиите, които са използвали за направата на уредите или продуктите си.

Вечерта продължи с награди за най-добрите дипломанти от Технологичното училище Електронни системи и Професионална гимназия по компютърни технологии и системи – Правец.

Музикалната програма, томболата, викторината и приготвената почерпка  придадоха настроение на иначе сериозните научни демонстрации.

Косара Белниколова

Снимка: Николай Николов

Подкрепете ни

Сподели   Facebook  Twitter  Google+

Още по темата