Учени от Института по генетика Trinity College към университета в Дъблин откриха три гена, които са се появили в процеса на еволюция. Откритието си е истинска революция в съвременната наука. До скоро се смяташе, че образуване на нови гени в ДНК-структурите за толкова кратък период от време е невъзможно.
При човекоподобните маймуни, чийто генетичен код има 99% съвпадение с генетичния код на човека, тези три гена не съществуват. Новоткрите гени произвеждат протеини и участват в осигуряването на жизнени процеси в организма. Изследването ан ирланските учени е донесло още една сензация.
Остатъчният материал в гените, който учените наричат „генетичен боклук“, играе важна роля в развитието на живите организми. Нещо, което отново преобръша всички теории на генетика досега. В процеса на еволюцията човешкият организъм постоянно използва този остатъчен материал за създаване на нови генетични комбинации. При успешно съчетаване новите звена се вписват в ДНК и започват да работят и да произвеждат протеини. Този процесът, който наричаме мутация, е главният двигател на биологичното развитие на живите същества.
Според ръководителя на екипа проф. Маклисат у човека има поне 15 особени гени, които са се появили не толкова отдавна и благодарение на които съвременният човек е такъв какъвто е.

8 септември, 2009 12:16 | 

Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+