Студентите искат пренаписване на учебните планове както в средното, така и във висшето образование. Това е най-честият отговор сред запитани 20 студенти. В анкетата на АкадемикаБГ/akademika.bg участваха студенти от Софийския университет, Техническия, НБУ и УНСС. Попитахме младите хора кои са най-належащите задачи пред бъдещия просветен министър
Младежите искат приоритетно финансиране на висшето образование и повече пари за наука и образование като цяло. Те са категорични, че трябва ясно дефиниране на закон за вдигане на семестриалните такси, който да не позволява „ръководствата на ВУЗ-овете да си играят на йо-йо с размера на таксите”. Иска се и намаляване на броя на университетите и „ясни правила за съществуването им”.
Студентите настояват и за за облекчаване на административните процедури; стимулиране на добрите преподаватели и учени; влизане на повече психолози в системата. Част от анкетираните, които имат деца, са против задължителната предучилищна подготовка на 4-годишните.
На последно място те изразиха своите предпочитания какъв да бъде образователният министър. Тук мненията са полюсни – от човек от БАН, „защото е еднакво далеч от средното и висшето образование”, до подробното описание: „трябва да бъде избран/посочен човек, който да е тясно свързан с образованието, и по-точно висшето образование; човек, който не е бил част от свитата на БКП, тъй като тези хора (които са били част и/или свързани с БКП) живеят още в онези времена и те никога няма да помогнат да се подобри образованието в страната чрез иновации, нови проекти, интеграция с информационните технологии, наука и др. По възможност човек, който има завършено висше образование в един от престижните ни университети, но и със специализации в Западна Европа, САЩ/Канада. С добри контакти и неопетнено име. Оратор, диалогичен, интуитивен, прагматичен.”
Призивът на повечето към държавата, бизнеса и обществото е да се инвестира в младите хора, за да останат в България.
Косара Белниколова

12 март, 2013 14:04 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+
додод коментира на 12 март, 2013 г., 14:24 ч.
Mnogo pravilno sa kazali decata! Tochno sega e vremeto da se zaqvqt konkretni iskaniq, dokato jelqzoto e toplo!