45% от българите не вярват на рекламите

26 април, 2013 15:46 | PR сфера | 1 коментар

45% от българите не вярват на рекламите

45% от българите не вярват на рекламите и я свързват с начин да бъдат измамени. 70% се доверяват на мнението на близки, а едва 30% вярват в истинността на рекламите. Интересно е, че 38% от анкетираните смятат, че рекламите подценяват тяхната интелигентност.

Това стана ясно от изследване на ценностите и възприятията на рекламата в българското общество, направено през декември м.г. от екип на фондация „Медийна демокрация“. Данните бяха представени от медийния експерт Орлин Спасов. Въпреки това 60% заявяват, че не са съгласни рекламите да бъдат забранени, за което апелират скромните 16%

„Хората съзнават, че рекламите ги лъжат, но това им харесва. Животът сам по себе си е драматично събитие и ако го гледаме през реалната му перспектива, е почти непоносим коментира председателят на СЕМ Георги Лозанов.

„Там всичко е много по-лесно, възможно и достъпно, хората знаят това, но не искат да се откажат от нея, защото съзнават, че е нужна. Те преживяват като красиви не самите реклами, а утопичността, която се съдържа в тях“, заяви медийният експерт.

Според 83% българската реклама трябва да се представя и в чужбина. На въпроса какво можем да покажем на света 59% посочват природата, 30% – историята, 23% – морето, 15% – българската кухня и фолклора.

Над 74% от анкетираните смятат, че всички реклами в България трябва да са на български език и изписани на кирилица.

На събитието беше представено и друго изследване, направени от студенти от Националната художествена академия, изучаващи дизайн и реклама. Според данните у нас преобладава рекламата на родното и такава без известни лица. В радиото се среща най–голям патос, а като цяло има спад на „чалга естетиката”, както я нарекоха изследователите. Последният извод, до който са достигнали поотделно всички изследователи от форума, е очертаването на видимия сблъсък между креативност и намеса от страна рекламодателя в работата рекламните агенции.

Косара Белниколова
Снимка: Авторът

Подкрепете ни

Сподели   Facebook  Twitter  Google+

Още по темата

  1. Хрефи коментира на 26 април, 2013 г., 15:48 ч.

    харесва ми, че е има въпрос за подценяване на интелигентността на зрители/слушатели! Иначе ме озадачи, че уж имало спад на чалгата в рекламите – как ще има спад като вс еоще гледаме ц**и и За***ци….