Очакват ни екстремни метеорологични явления

1 август, 2014 10:22 | Мнения | Няма коментари

Очакват ни екстремни метеорологични явления

Георги Корчев – директор на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН :

През следващите години ще бъдем свидетели на екстремни метеорологични явления, в това число и интензивни валежи и бури.

Kоличеството валеж не е толкова голямо, но проблемите са свързани със старата канализация, непочистените речни корита и незаконната сеч.

През следващите години ние ще бъдем отново свидетели на такива екстремни метеорологични явления, които са свързани с интензивни валежи, каквито в момента наблюдаваме – валежи от дъжд, с интензивни валежи от град, така наречените гръмотевични бури. Но това, което повече интересува гражданите на нашата страна – възможно ли е такива екстремни явления да бъдат прогнозирани. Да, това е възможно. Възможно е и може да стане единствено и само на базата на така наречената радиолокационна информация.

При сегашните методи за прогноза не е възможно да се каже какво ще е времето след години. Интензитетът на екстремните явления е свързан с динамичните климатични промени в глобален и регионален мащаб.

Мнението беше дадено пред радио „Фокус“

Подкрепете ни

Сподели   Facebook  Twitter  Google+

Още по темата