Патрик Модиано е новият носител на Нобеловата награда за литература, съобщи Nobelprize.org.
Сред романите му са „Вила „Тъга“, „Улицата „Тъмните магазинчета“, „Нощна стража“, „Околовръстни булеварди“, „Непознати“ и други. Много от творбите му са преведени на български език. Част от книгите на френския писател са филмирани.
Наградата, както и паричният й еквивалент от 8 милиона шведски крони (1,1 милиона долара) ще бъдат връчени на Модиано на церемония в Стокхолм на 10 декември.
Нобеловата награда за литература е учредена през 1901 година. Тя се присъжда от Шведската академия по литература в Стокхолм. Връчвана е 106 пъти.
Двама души са отказали да получат присъденото им отличие – руският писател Борис Пастернак през 1958 г. и френският философ Жан-Пол Сартър – през 1964 г.
Любопитно е, че призът е присъждан и на Уинстън Чърчил, който получава Нобеловата награда за литература през 1953 г. , когато вече е министър-председател на Великобритания.
Миналата година с наградата беше отличена канадската писателка Алис Мънро.

11 октомври, 2014 09:39 | 

Теми:
Facebook
Twitter
Google+


Facebook
Twitter
Google+